Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „Zgorzelec pamięta”.
Wystawa, prezentowana z okazji 77. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej, poświęcona jest upamiętnianiu tego wydarzenia w Zgorzelcu na przestrzeni lat. Na wystawie zaprezentowano materiały ze zbiorów regionalnych Czytelni MBP: druki ulotne z kolekcji Dokumentów Życia Społecznego, wycinki prasowe z prasy regionalnej oraz publikacje z księgozbioru regionalnego.
Kolekcję druków ulotnych reprezentują plakat i zaproszenia na oficjalne uroczystości miejskie. Wydarzenia towarzyszące obchodom rocznic Forsowania Nysy Łużyckie na przestrzeni lat opisywały czasopisma regionalne. Ze zbiorów prasy i wycinków prasowych przechowywanych w MBP wybrano przykładowe artykuły poświęcone temu ważnemu wydarzeniu i jego upamiętnianiu. Czytelnia MBP gromadzi publikacje poświęcone historii regionu, które również zaprezentowano na wystawie. Szczególnie polecamy publikację Przyczółek Łęknica/Muskau 1945, której autorami są Robert Primke, Maciej Szczerepa i Jacek Zweifler, a wydało w 2021 r. Wydawnictwo Archiwum-System w serii „Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie” .
Opis wydawcy:
„Przyczółek Łęknica/Muskau 1945” to kolejna książka Wydawnictwa Archiwum – System, która ukazała się w serii „Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie”. Tym razem autorzy, korzystając z dostępnych źródeł rosyjskich i niemieckich, szczegółowo opisali przebieg walk nad Nysą Łużycką w rejonie dzisiejszej Łęknicy i Bad Muskau. Od końca lutego 1945 roku Niemcy utrzymywali na wschodnim brzegu Nysy Łużyckiej przyczółek. Mimo wcześniejszych prób podejmowanych przez Armię Czerwoną został zlikwidowany dopiero w kwietniu 1945 roku podczas operacji berlińskiej.
„Przyczółek Łęknica/Muskau 1945” to doskonała pozycja nie tylko dla miłośników historii regionu, ale także dla poszukiwaczy tropiących ślady II Wojny Światowej w terenie.
Wystawa będzie czynna od 13 do 29 kwietnia 2022 r. w godzinach otwarcia Czytelni MBP (ul. Bohaterów Getta 1, I piętro).
R. Primke, M. Szczerepa, J. Zweifler, Przyczółek Łęknica/Muskau 1945, Wydawnictwo Archiwum-System, Jelenia Góra 2021.