Na finisażu prezentowanej w Czytelni MBP wystawy "Zwyczaje wielkanocne na dawnej kartce pocztowej" gościliśmy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu.

Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych w formie pocztówek pojawił się w Polsce ponad 100 lat temu. Niektóre z dawnych kartek pocztowych zachowały się do dziś, a i wiele przedstawionych na nich obyczajów jest kultywowanych współcześnie.

Oglądając wystawę, na której eksponowane są reprodukcje wielkanocnych kartek pocztowych ze zbiorów biblioteki cyfrowej Polona przedstawiających zwyczaje świąteczne, rozmawialiśmy o dawnych i współczesnych tradycjach związanych z okresem wielkanocnym.

Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie pająka – ludową ozdobę przestrzenną, kiedyś zawieszaną pod sufitem w izbach wiejskich m.in. w czasie Wielkanocy.

Oprowadzanie po wystawie "Zwyczaje wielkanocne na dawnej kartce pocztowej".

Fot. © MBP ZGORZELEC