Duże zainteresowanie wywołało poniedziałkowe spotkanie autorskie (28 marca 2022 r.) z księdzem Adamem Szpotańskim. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu do sali w domu kultury przybyło blisko 50 osób – między innymi wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, członek zarządu powiatu Ireneusz Owsik, duchowni z ks. Maciejem Wesołowskim oraz młodzież i mieszkańcy.
Monografia Miasta Zgorzelec 1945-2020 to praca naukowa o pokaźnej objętości blisko 600 stron, solidnie wydana przez jeleniogórskie wydawnictwo AD REM w 2022 roku. Ksiądz Szpotański przez kilka lat był wikariuszem parafii pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu i z całą pewności fakt ten ukierunkował jego ówczesne zainteresowania historyczne. Autor pochodzi z Legnicy, jest współpracownikiem Centrum Badań Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poczesne miejsce w jego historycznych zainteresowaniach zajmują Górne Łużyce. Monografia Zgorzelca jest drugą publikacją księdza-historyka po Kotlinie Turoszowskiej. Monografii Miasta i Gminy Bogatynia w okresie 1945-2010.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej i życzliwej wobec autora atmosferze. Co prawda, niektórzy mieszkańcy - zwłaszcza ci, którzy zapoznali się już w jakimś stopniu z przedmiotową pracą - zgłaszali swe uwagi odnoszące się do niewystarczających – ich zdaniem – informacji i faktów na temat ważnych zagadnień z historii miasta, to jednak przeważały głosy szczerej wdzięczności wobec autora pierwszej monografii polskiego Zgorzelca. Podkreślano znaczenie powstałej pracy dla ciągle tworzącej się tożsamości zgorzeleckiej wspólnoty ludzkiej. Adam Szpotański swa pracą wypełnił nieznośną lukę w dokumentowaniu powstawania, rozwoju i ewolucji miasta i jego mieszkańców. Jak sam powiedział – opierał się głównie na istniejących dokumentach, rezygnując często z istniejących wspomnień zgorzelczan oraz dokonując koniecznej selekcji tematów, wydarzeń i faktów z życia miasta. Książka, która powstała przy wydatnej pomocy samorządu i Burmistrza Miasta Zgorzelec Rafała Gronicza, niebawem trafi do księgozbioru biblioteki. Zapraszamy.