W kolejnej odsłonie internetowego klubu podróżnika chcieliśmy przedstawić kilka zdjęć z Laosu, najbardziej zielonego zakątka Azji południowo-wschodniej. 

W świątyni, mimo tego że na dworze, obowiązkowo trzeba zostawić buty przed wejściem.

Tzw. Rocket Festival - tradycyjna ceremonia obchodzona przez miejscowych mniej więcej w miesiącach kwiecień/czerwiec. Podczas festiwalu w niebo puszczane są domowej roboty rakiety, które mają w sposób symboliczny wywołać porę deszczową. 

Ukryte wejście do jaskiń w miasteczku Vang Vieng. 

Widok na Luang Prabang (dawna stolica Laosu), miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Widok na Luang Prabang i Mekong. Miasto z niezwykłą architekturą pozostałą po czasach kolonializmu francuskiego. 

Najlepszym czasem do odwiedzenia Laosu jest pora deszczowa. Kraj mieni się tysiącem barw zieleni i w dżungli można natknąć się na wodospady, które w porze suchej w większości nie istnieją. Pora deszczowa nie jest zbyt uciążliwa, obfite deszcze padają głównie nocą, a jeżeli zdarzają się w dzień, można szybko wyschnąć. Nie poleca się stosowania peleryn przeciwdeszczowych, w średniej temperaturze 40 stopni Celsjusza, w plastikowej pelerynie moknie się od środka. 

Laotańska Whiskey, z dodatkiem kobry, skorpiona, skorpiona z kobrą, węża, lub bez dodatku. Smaki również wyszukane, np. bananowa  

Najniższa i najmniej atrakcyjna partia wodospadu w prowincji Luang Prabang.  

Wnętrze świątyni w Vientiane (stolicy kraju)

Mekong, jedna z najdłuższych rzek świata, która przepływa przez Tybet, Chiny, Birmę, Tajlandię, Laos i Kambodżę.  

Mekong.

 

Ciekawostki:

Jeszcze kilka lat temu ludność na wioskach nie wiedziała co to są pieniądze.

Mnisi robią laudanum (nalewka z opium).

Piwo w Laosie pije się w szklance z lodem, najczęściej duszkiem. Najpopularniejszym i najlepszym piwem jest Beerlao, które produkowane jest z ryżu jaśminowego.  

Popularnym trunkiem jest również ryżowy bimber, który pije się długimi rurkami wprost z naczynia, w którym był zrobiony. 

Laos był najbardziej zbombardowanym krajem świata (przez USA podczas wojny w Wietnamie), do dziś w dżungli znajduje się wiele niewybuchów, z tego powodu nie zaleca się wędrówek po nieutartych już szlakach.

Z powodu zalegających w ziemi niewybuchów wiele produktów żywnościowych jest sprowadzanych z Tajlandii, wiele ziem po wydobyciu zalegających bomb, również nie nadaje się już pod uprawy.

W Laosie można kupić: pierścionki, kolczyki, otwieracze do piwa itp. zrobione z resztek po bombach.  

Głównym posiłkiem w Laosie jest kleisty ryż, który je się rękami i macza w różnych sosach. 

Laos jest krajem komunistycznym.

Powszechna jest prostytucja nieletnich (z której korzystają turyści z innych kontynentów).