W piątek, 28 października, w sali domu kultury odbyło się spotkanie poświęcone wyjątkowym dolnośląskim zabytkom pt. „Śląskie Elizjum – Dolina Pałaców i Ogrodów”. Wykład, przygotowany pod egidą Instytutu Piastów Śląskich, wygłosiła Elżbieta Karolina Kocowska-Siekierka, doktor nauk prawnych i historyk sztuki, która przybliżyła koncepcję "Polskiej Doliny Loary" tj. zespołu rezydencji, pałaców, zamków i założeń z parkami w Kotlinie Jeleniogórskiej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu, Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu, słuchacze zgorzeleckiego Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inne zainteresowane tematem osoby.

"Opowieści ze Śląska - Fabulae ex Silesia" są wielowątkowym projektem finansowanym przez Narodowy Instytut Wolności z programu „Nowe FIO”, w którego ramach powstał przedmiotowy event. Całość skupia się na promowaniu historii Śląska, a sam wykład trafił do nas na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu, wpisując się w biblioteczny program edukacyjno-historyczny „Widzieliśmy”.

Wykład „Śląskie Elizjum – Dolina Pałaców i Ogrodów” dr Elżbiety Karoliny Kocowskiej-Siekierki.